x

סוד הצופן המשיחי

סוד הצופן המשיחי

חיפוש בגוגל של המילה "משיח" באנגלית יגלה יותר מ-81 מיליון תוצאות ומגוון גדול של דעות על זהותו. מקור המילה הוא המשיחה בשמן של חפצים ואנשים (למשל המזבח, מלכים, כהנים ונביאים) כדי לייחד אותם לעבודת קודש.

ביהדות, המשיח הוא המלך המשוח שיוביל את "ימות המשיח", את הגאולה באחרית הימים. מקור האמונה במשיח הוא ביהדות, הנביאים התנבאו וסיפרו לנו עליו ולאורך הדורות כמהו היהודים לבואו יותר מכל. לפיכך, היה הגיוני לומר שהיהודים הם המתאימים ביותר לזהות את המשיח.

על אף שדתות אחרות נִכסו לעצמן את הרעיון המשיחי, והפכו את המשיח מגואל אנושי לאלוהים שמת כדי לכפר על חטאי האנושות, היהדות דוחה תמורות זרות אלו.

ספר יחזקאל מכיל את אחד התיאורים המפורטים ביותר של המשיח.

וְעַבְדִּי דָוִד מֶלֶךְ עֲלֵיהֶם וְרוֹעֶה אֶחָד יִהְיֶה לְכֻלָּם וּבְמִשְׁפָּטַי יֵלֵכוּ וְחֻקֹּתַי יִשְׁמְרוּ וְעָשׂוּ אוֹתָם. וְיָשְׁבוּ עַל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נָתַתִּי לְעַבְדִּי לְיַעֲקֹב אֲשֶׁר יָשְׁבוּ בָהּ אֲבוֹתֵיכֶם וְיָשְׁבוּ עָלֶיהָ הֵמָּה וּבְנֵיהֶם וּבְנֵי בְנֵיהֶם עַד עוֹלָם וְדָוִד עַבְדִּי נָשִׂיא לָהֶם לְעוֹלָם. וְכָרַתִּי לָהֶם בְּרִית שָׁלוֹם בְּרִית עוֹלָם יִהְיֶה אוֹתָם וּנְתַתִּים וְהִרְבֵּיתִי אוֹתָם וְנָתַתִּי אֶת מִקְדָּשִׁי בְּתוֹכָם לְעוֹלָם. וְהָיָה מִשְׁכָּנִי עֲלֵיהֶם וְהָיִיתִי לָהֶם לֵאלֹהִים וְהֵמָּה יִהְיוּ לִי לְעָם. וְיָדְעוּ הַגּוֹיִם כִּי אֲנִי ה' מְקַדֵּשׁ אֶת יִשְׂרָאֵל בִּהְיוֹת מִקְדָּשִׁי בְּתוֹכָם לְעוֹלָם. (יחזקאל ל"ז, כ"ד-כ"ח)

לתשומת לב הנוצרים – על אף שזהו המקור הטוב ביותר לתיאור המשיח, יחזקאל לא מזכיר שהוא ייוולד בבית לחם, ימות עבור חטאיהם של אחרים או יבוא פעם שניה. אמונות אלה לא נכללות בטקסט המקראי משום שהן זרות לו ומבוססות על פרשנות מעוותת של טקסטים אחרים.

לעומת זאת, יש דמיון רב בין תיאור המשיח בספר יחזקאל וםסיקתו של הרמב"ם בנושא (הלכות מלכים י"א והפירוש למסכת סנהדרין י', עיקר אמונה י"ב).

היהודים מאמינים אם כן שהמשיח ימלא את התנאים הבאים:

  1. הוא מוכרח להיות יהודי (דברים י"ז ט"ו, במדבר כ"ד י"ז)
  2. הוא יהיה משבט יהודה (בראשית מ"ט י) וצאצא ישיר של המלך דוד והמלך שלמה (דברי הימים א' י"ז, י"א וגם כ"ב, י', תהילים פ"ט, כ"ט-ל"ח, ירמיהו ל"ג, י"ז, שמואל ב' ז', י"ב-ט"ז, דברי הימים ב ז, י"ח)
  3. הוא יקבץ את היהודים מכל גלויותיהם לארץ ישראל (ישעיהו י"א, י"ב וגם כ"ז, י"ב-י"ג)
  4. הוא יבנה מחדש את בית המקדש בירושלים כמוקד של עבודת ה' (מיכה ד', א')
  5. הוא ידריך את העם היהודי לקיים תורה ומצוות (ישעיהו ב', ג')
  6. הוא יביא שלום בין אומות העולם (ישעיהו ב', ד' וגם י"א, ו', מיכה ד', ג')
  7. הוא יביא להכרה של העולם כולו באחדותו של אלוהים (ישעיהו י"א, ט' וגם מ', ה', צפניה ג', ט')

רשימה זו מכילה את הדרישות מהמשיח, ובנוסף גם את ההוכחות לזהותו. ההוכחה המוחלטת לכך שהמשיח אכן הגיע היא התגשמות הנבואות, דבר שרק אדם אחד בלבד יהיה מסוגל להשיג. אמנם היות המשיח יהודי משושלת מסוימת היא תנאי הכרחי, אך זו לא הוכחה שכן אנשים רבים יכולים למלא תנאי זה. לדוגמה, מרבית היהודים החיים היום הם כנראה צאצאי שבט יהודה, אך עובדה זו בלבד לא הופכת אחד מאיתנו להיות המשיח.

המקורות המלמדים שהמשיח יהיה משבט יהודה נמצאים בפרשת השבוע "ויחי" (בראשית מ"ז, כ"ח-נ',כ"ו). יעקב מברך את בנו יהודה ואומר " לֹא יָסוּר שֵׁבֶט מִיהוּדָה וּמְחֹקֵק מִבֵּין רַגְלָיו עַד כִּי יָבֹא שִׁילֺה" (בראשית מ"ט, י'). "שילה" הוא כינוי מקובל למשיח ופסוק זה, יחד עם במדבר א', י"ח, מראים כי זכות ההנהגה שמורה לצאצאי שבט יהודה.

מיסיונרים מפרשים בטעות את המילים "עד כי יבוא שילה" כאילו שבט המלוכה יילקח מיהודה עם בואו של המשיח. מכיוון שהיום אין לישראל מלך משבט יהודה, הם טוענים, זו הוכחה לכך שהמשיח (כלומר ישו) כבר הגיע.

בנוסף לשיבוש הלשוני של הפסוק, טיעון זה מוטעה מסיבה ברורה אחרת. מיד לאחר ניצחון המכבים על היוונים, השלטון יצא מידיהם של צאצאי שבט יהודה ועבר לידי שושלת החשמונאים משבט לוי. על פי ההיגיון המיסיונרי, ביאת המשיח הייתה צריכה להתרחש לפני כן, יותר מ-160 שנה לפני הולדת ישו המשוערת.

ברור אם כן שהמילה "עד" אין פירושה שמלכות בית יהודה תסתיים כשיבוא המשיח. הכוונה היא שעל אך שמלכות בית יהודה נקטעה, צאצאיו תמיד יחזיקו בזכות להנהיג את העם היהודי, עד וכולל ימות המשיח.

המלוכה היא אחריות אדירה, על המלך להיות צדיק ולדבוק בדרכיו של אלוהים. בנוסף, על המלך להיות בעל תכונות של מנהיג שדואג לאחרים. ליהודה היו התכונות הללו, ובזכות כך צאצאיו נבחרו להיות מנהיגיו הלגיטימיים של עם ישראל. מלכים יהודיים אלה, כולל מלך המשיח העתיד לבוא, אינם אלוהים ואנו לא עובדים אותם, הם מדריכים את העם כיצד לעבוד את ה' בלב שלם.

מי ייתן ונזכה לראות את ביאת המשיח במהרה בימינו.

שבת שלום,

הרב בן ציון קרביץ

© 2021 Jews for Judaism

Jews for Judaism - P.O. Box 351235, Los Angeles, CA 90035 Ÿ 310-556-3344

info@JewsForJudaism.org - www.JewsForJudaism.org - www.SMARTaks.com